Światowy lider w kontroli statyki

Przykładowe zastosowania Przemysł opakowań

vertical form fill and seal machine

Zgrzewanie opakowań z folii w pionie

vertical form fill and seal machine zoomed

W procesie napełniania i zgrzewania folii w orientacji pionowej często produkowane są braki, które wywołane są przyczepianiem się materiału do powierzchni taśmy przesuwającej paczkę.

Pozycjonujące oraz jonizujące dysze powietrzne tuż poniżej rury nasypowej neutralizują ładunki elektrostatyczne, powodując oczyszczenie strefy zgrzewanej. Aby zapobiec trzymaniu się taśmy z rurą formującą należy zastosować listwy antystatyczne położone nad płaską częścią wstęgi, które przygotują powierzchnię do uformowania w pożądany kształt.


labeling machine

Etykieciarka

labeling machine zoomed

W etykieciarkach elektrostatyczność na etykietach może powodować nieprawidłowe podawanie etykiet przy dużych szybkościach. Problem występuje także kiedy ładunek elektrostatyczny występuje na produktach (np. butelkach) z tworzywa sztucznego. Może on powodować nieprawidłowe umieszczenie etykiety na powierzchni.

Problemy z ładunkiem elektrostatycznym przy etykietowaniu powodować może zwolnienie produkcji oraz zwiększenie ilości produkowanych braków. Listwy antystatyczne zainstalowane tak jak na rysunku pozwala na eliminację ładunków elektrostatycznych optymalizując tym produkcję.


thermo - / vacuum - form machine

Termoformowanie podciśnieniem

thermo - / vacuum - form machine zoomed

Rozwijanie rolek i przewijanie folii generuje ładunki elektrostatyczne, które powodują porażenia prądem elektrycznym obsługę. Powstała elektrostatyka powoduje także przyciąganie pyłu z otoczenia. Sam proces termoformowania także powoduje powstawanie ładunków elektrostatycznych, które przyciągają kurz dodatkowo utrudniając układanie się materiału. Systemy szeregowe powodują braki, gdy tuż po uformowaniu następuje jego napełnienie np. żywnością. Do czyszczenia folii z zanieczyszczeń przed formowaniem podciśnieniem Simco-Ion poleca zastosowanie webcleaner’ów.

flow wrap machine

Zgrzewanie przelotowe

flow wrap machine zoomed

W procesie pakowania w zgrzewarce folia jest rozwijana i formowana w tubę. Następnie produkt pakowany wjeżdża na pasie wewnątrz utworzonego rękawa i zostaje „zazębiony” od góry i od dołu. Podczas tej operacji materiał jest zgrzewany lub ładowany ładunkiem elektrostatycznym aby zapobiec rozrywaniu się uformowanej folii.

Zastosowanie elektrod elektrostatycznych ogranicza zużycie energii w porównaniu do systemów zgrzewających. Nie wymagają konserwacji, a produkt finalny łatwiej jest otworzyć użytkownikowi nabywającemu paczkę.


sleeve machine

Maszyna nasuwająca etykiety "rurowe"

sleeve machine zoomed

Drukowane kurczliwe „tuleje” do dekorowania butelek, oferują efektywny nośnik reklamowy oraz dodatkową ochronę.

Płaska folia jest rozwijana i przewleczona przez blok buforowy, a następnie przeciągnięta przez ścisk do rury formującej. Rękaw cięty jest do wymaganego rozmiaru przez noże w strefie cięcia. Uformowana tuleja spychana jest na powierzchnię butelki i transportowana do tunelu wygrzewającego gdzie następuje skurczenie folii, w efekcie czego jest ona ciasno dopasowana do kształtu pojemnika.


wrap around heat shrinking

Zgrzewanie termokurczliwe dookoła obiektu

wrap around heat shrinking zoomed one wrap around heat shrinking zoomed two

Podczas rozwijania folii do pakowania, na powierzchni generowany jest ładunek elektrostatyczny. Może to powodować przywieranie i pokrywanie rolek folią. Listwa antystatyczna neutralizuje ładunek powierzchniowy. Gumowe rolki ciągnące, wytwarzają tarcie elektryzują powierzchnię, co powoduje przylgnięcie folii do pasa zasysającego. Subtelny strumień zjonizowanego powietrza w sekcji tnącej neutralizuje ładunki elektrostatyczne zapobiegając sczepiania folii. Listwy pokrywające przemieszczają się nad obiektem pakowanym ciągnąc folię otaczają produkt. Kiedy końcówka chwytaka przylgnie do arkusza folii produkt nie może być zapakowany właściwie. Powoduje to kosztowne zatrzymania maszyny. Listwy antystatyczne dalekiego zasięgu położone nad listwami pokrywającymi zapobiegną przyczepianiu się końcówki uchwytu z folią.