Światowy lider w kontroli statyki

Przykładowe zastosowania Przemysł drzewny i tekstylny

creels

Wytwarzanie tkanin

creels zoomed

Pojedyncze przędza syntetycznego materiału rozwijanego z rolki w procesie produkcji tkanin gromadzą wysoki ładunek elektrostatyczny, powstały na wskutek tarcia o ceramiczne oczka maszyny. Powoduje to formowanie się wyoblonego kształtu (odpychanie przędz) pomiędzy koszem a narzędziem roboczym. Simco-Ion poleca zainstalowanie listew antystatycznych pod przędzami pobieranymi z zasobnika. Elektrostatyczność jest wytwarzana ponownie w dalszej części procesu produkcyjnego gdzie występuje tarcie przędzy w grępli, powodując zrywanie włókien lub nawijanie przędzy na narzędzie robocze. W celu uzyskania przewijania bez elektrostatyki należy zainstalować listwę antystatyczną przed zapleceniem.


stenters

Naciąganie tekstyliów

stenters zoomed

Podczas zagęszczania oraz przygotowania tkanin tekstylnych powstaje ładunek elektrostatyczny. Elektrostatyczność wywołuje przylgnięcie tkaniny do ramy maszyny powodując jej spowolnienie. Także operatorzy mogą cierpieć z powodu wyładowań elektrycznych. W finalnej sekcji maszyny ramie układające nie jest w stanie położyć tkaniny w prawidłowej pozycji stosu, na wskutek przyciągania lub odpychania pomiędzy powierzchniami tekstyliów. Listwy antystatyczne zapobiegają wszystkim problemom związanych z elektrostatycznością i zapewniają płynne działanie maszyny.


chipwood presses

Prasowanie płyt wióriwych z laminatem

chipwood presses zoomed

W przemyśle dekorowania płyt wiórowych, produkt wykonuje się przez sprasowanie papieru nasyconego sztuczną żywicą oraz utwardzaczem. Zazwyczaj warstwy papieru położone są po obu stronach płyty. Laminat, gdy zostaje umieszczony na płycie wiórowej przemieszcza się do prasy. Podczas procesu produkcji powstaje problem przesuwania papieru dekoracyjnego w wyniku nagłych ruchów maszyny. Powoduje to że nie cała powierzchnia płyty zostaje pokryta laminatem. Taka płyta staje się brakiem. Simco-Ion zaleca zastosowanie listew ładujących, które powinny być zainstalowane od góry oraz od dołu płyty tuż przed wejściem zestawu półproduktów do prasy. Aplikując przeciwną polaryzację ładunków elektrostatycznych po obu stronach papieru zapobiegnie przemieszczaniu się papieru dekoracyjnego.